Doğru kelepçe kullanımı için uygulama alanındaki hangi bilgilere ihtiyaç vardır?

Doğru kelepçe kullanımı için uygulama alanındaki hangi bilgilere ihtiyaç vardır?

Basınç, vakum, itme kuvveti ve genleşme özelliği hakkında teknik bilgi ile montaj sonrası kelepçenin sızdırmazlık özelliğinden emin olacak teknik uzmanlık, uygulama alanında hâkim olunması gereken konular arasında yer almaktadır.

Kelepçe çaplarının montajı yapılacak boru ya da hortumun boyutları ile uyumlu olması ve bu ilgili değere karşılık gelen seçeneğin tercih edilmesi gerekmektedir.

Montaj uygulamalarında kelepçenin boru yada hortuma doğru tatbik edilmesi, mesafe aralığının düzgün hesaplanması ve vidalama işleminde hangi ekipmanların kullanılması gerektiği bilgisine de kesinlikle sahip olması gerekmektedir.

Kelepçe vidalama hız aşamalarının bilinmesi, kelepçenin fiziksel özelliklerine zarar vermeyecek düzeyde sıkma ve vidalama işleminin yapılabilmesi içinde yine tecrübeli ve uzmanlık gerektirecek bilgilere ihtiyaç vardır.

Montajda kullanılacak kelepçenin, yük taşıma kapasitesi, çekme mukavemeti ve aşınma direnci hakkında teknisyenlerin donanımlı bilgiye sahip olması, doğru ve en uygun kelepçe seçimlerinin yapılması da uygulama alanında mutlaka bilinmesi gereken kriterler arasında yer almaktadır.

Kelepçe montajlarının vidalama aşamalarında simetrik ve doğru uygulama tekniğinin bilinmesi ve uygulanması da göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Metrik cıvataların gerilme yükü ile sıkma torku değeri hakkında bilgi sahibi olunması, uygulamanın sorunsuz, şartnameye uygun ve daha hızlı gerçekleşmesine zemin hazırlayacaktır.

X