Kelepçe montajı yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kelepçe montajı yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Farklı içeriğe sahip materyallerin sabitlenmesi, bir arada tutulması ve sızdırmazlık özelliği kazandırılması için bağlantı elemanlarından yardım alınmaktadır.

Bağlantı kelepçeleri; S kelepçe, hortum kelepçe, egzoz kelepçe, ağır iş kelepçeleri ve özel tasarım kelepçe seçenekleri çeşitli imalat ve sanayi alanlarında kullanılan bu materyaller arasında yer almaktadır.

Her biri kendine has özel tasarımları ve kullanım alanları ile maksimum düzeyde tutunma sağlayacak performans ve özelliklere sahiptir.

Güçlü mukavemet özelliği ile paslanmaz çelikten imal edilen aynı zamanda alüminyum, plastik ve pirinç gibi farklı içeriğe de sahip bu ürün seçenekleri, özellikle sanayi, otomotiv, inşaat ve endüstriyel sektörün vazgeçilmez yardımcı bağlantı elemanlarıdır.

İmalatını üstlendiğimiz bağlantı kelepçelerinden ‘P’ ve ‘takviyeli’ kelepçe DIN 3016 standartlarına sahip olup, yüksek ısı, direnç, basınç ve titreşime mukavemet gösterecek kalite ve performans özelliklerine sahiptir. Hidrolik boru, kablo ve hortumların mevcut zemine sabitlenmesi amaçlı kullanılan kelepçelerimiz, kurulacak sistemin her şartlara uyum sağlayacak kalitede performansını sergilemesine yardımcı olmakta, montajının sorunsuz ve standartlara uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Kelepçe montajı yapılırken nelere dikkat etmeli!

  • Seçilecek kelepçenin, sabitlenecek materyalin özelliklerine uyum sağlayacak özelliklere sahip olmasıdır. Örneğin tüp gaz borularının sabitlenmesinde sadece hortum kelepçenin kullanılması ya da egzoz gazı borularında bağlantı kurmak amaçlı egzoz kelepçesinin kullanılması gibi.
  • Kelepçe montajlarında yardımcı eleman olarak kullanılan cıvata ve vidaların sıkma torkunun yeterli seviyede olduğundan emin olunmalı.
  • Çift yönlü kelepçelerde vida montajının sistemli ve karşılıklı olarak yapılması önemlidir.
X